U cilju smanjenje diskriminacije osoba sa invaliditetom u Nišu, stvaranjem pretpostavki za njihovo aktivno uključivanje u sistem obrazovanja i u život lokalne zajednice, kao i poštovanja načela jednakosti za sve građane Niša bez obzira na njihova lična svojstva, Odbor za ljudska prava Niš realizuje projekat „Zajedno za pristupačnost“. |
Specifičan cilj projekta je usvajanje odluke Skupštine Grada Niša da u budžetu za 2019. godinu opredeli najmanje 3.500.000 dinara za uklanjanje arhitektonskih barijera na ulazima i unutar određenih obrazovnih ustanova.
Na sastanku održanom u kancelariji Zaštitnika građana grada Niša 26.09.2018. godine, predstavnici Odbora za ljudska prava Niš su u ime neformalne koalicije za prostupačnost koja realizuje proces javnog zastupanja pod nazivom Zajedno za pristupačnost, osim specifičnih ciljeva inicijative predstavili i ključne probleme sa kojima se osobe sa invaliditetom u Nišu suočavaju zbog nepristupačnog ili nedovoljno pristupačnog okruženja. Inicijativa je naišla na puno razumevanje i podršku Zaštitnice građana Sanje Stojančić i njenih saradnica, a predložena je i konkretna podrška u organizaciji posebnog sastanka sa predstavnicima Gradskog veća grada Niša na kojem će se razmatrati specifičan cilj ovog procesa javnog zastupanja.
„Zajedno za pristupačnost“ realizuje Odbor za ljudska prava Niš u okviru projekta “Glas zajednica o EU integracijama: Podsticaj dijalogu OCD i lokalnih vlasti oko javnih politika” koji realizuje konzorcijum organizacija civilnog društva koji predvodi Trag fondacija u saradnji sa Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju, Media i reform centrom Niš, Forumom civilne akcije FORCA, Evrokontaktom, Centrom za razvoj civilnog društva, Timočkim omladinskim centrom, Edukativnim centrom Kruševac i Proaktivom.
#ljudskaprava#dostojanstvo#obrazovanje
Glasno i jasno o EU