Opština Vlasotince je jedna od 17 jedinica lokalne samouprave (JLS) u Srbiji u kojima je u tokom 2022. godine izvršen proces monitoringa i evaluacije stanja lokalne uprave u okviru projekta „Praćenjem javne uprave ka boljem upravljanju na lokalu – pratim JA“ .
Projekat sprovodi Centar za evropske politike u saradnji sa partnerskim organizacijama – Centrom za ravnomerni regionalni razvoj, Nacionalnom koalicijom za decentralizaciju i Ekološkim centrom „Stanište“. Kao deo mreže Nacionalne koalicije za decentralizaciju u sprovođenje projekta su uključene i sledeće organizacije civilnog društva: „Ars Nova“ iz Valjeva, „Urban In“ iz Novog Pazara i Odbor za ljudska prva iz Niša.
Analizirajući stanje javne uprave u opštini Vlasotince došlo se do sledećih zaključaka:
Najviše poena je javna uprava Vlasotince ostvarila u oblasti koja prati Službenički sistem i Upravljanje ljudskim resursima u delu Institucionalizacije poslova upravljanja ljudskim resursima, u oblasti Pružanja javnih usluga, konkretno Dostupnost i kvalitet pružanja javnih usluga građanima i u oblasti Javnih finansija, u delu koji prati Stepen poštovanja budžetskog kalendara i uspešnost planiranja prihoda i rashoda i Zasnovanost postupaka javnih nabavki na principima jednakog tretmana, zabrani diskriminacije, srazmernosti i transparentnosti.
Najmanje bodova je ostvareno u oblastima Strateškog okvira za unapređenje rada lokalne samouprave, konkretno zbog nepostojanja unapređenja javne uprave kroz strateška dokumenta i neuključivanja civilnog društva u proces izrade i strukture za praćenje i koordinaciju, u oblasti Izrade i koordinacije politika, u delu koji prati Тransparentnost rada veća i pripreme nacrta predloga i odluka u lokalnoj upravi i Inkluzivnost i otvorenost u kreiranju dokumenata javnih politika u lokalnoj upravi, kao i oblasti koja se odnosi na Službenički sistem i upravljanje ljudskim resursima u pogledu efikasnosti mera za unaređenje integriteta i sprečavanje korupcije u lokalnoj upravi.
Tokom sprovođenja istraživanja, uočena je pozitivna praksa postupanja službenika zaposlenih u javnoj upravi Vlasotince, koju treba posebno istaći. Način komunikacije sa istraživačkim timom, uprkos nedovoljnom broju službenika, i postupanje po Zahtevima za pristup informacijama od javnog značaja kako po formi tako i sveobuhvatnosti informacija, sigurno jesu primer dobre prakse. Takođe, nova internet stranica koja sadrži dosta javno dostupnih podataka i servisa koji olakšavaju građanima svakodnevni pristup informacijama jesu, takođe, pozitivno ocenjeni elementi.
Ono što je neophodno uraditi kad je sadržaj web-prezentacije opštine Vlasotince u pitanju, jeste usklađivanje sadržaja i tehničkih standarda sa Uredbom o bližim uslovima za izradu i održavanje web-prezentacije organa.
Izveštaj možete preuzeti sa sledećeg linka:
Izveštaj o stanju lokalne uprave: opština Vlasotince
Projekat je bio finansiran od strane Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji u okviru Programa podrške civilnom društvu i medija koji je imao za cilj jačanje participativnih demokratija i procesa integracije u EU kroz osnaživanje civilnog društva da aktivno učestvuje u donošenju odluka. Projekat je bio sufinansiran od strane Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.