Ko smo

Odbor za ljudska prava Niš je nepolitičko, nevladino, neprofitno udruženje građana/ki osnovano 27. jula 1999. god. i registrovano 9. marta 2000. god.

Odbor za ljudska prava Niš (www.chrin.org.rs) na teritoriji Srbije sa domaćim i međunarodnim organizacijama i institucijama sarađuje na pružanju direktne pravne pomoći građanima/kama, analizi postojećih podataka i monitoringu karakterističnih slučajeva nepoštovanja ljudskih prava u cilju izmena i dopuna postojećih zakonskih i podzakonskih regulativa.

Vizija Odbora za ljudska prava Niš je izgrađeno civilno društvo, građanska svest i institucije kao garant zaštite i ostvarenja ljudskih prava.

Odbor za ljudska prava Niš realizuje svoje aktivnosti u okviru tri strateška programa:

         Jačanje vladavine prava

         Zaštita od diskriminacije

         Sloboda izražavanja

Predstavnici Odbora su članovi Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji, radne grupe za Poglavlje 23. a od septembra 2023. godine članovi Saveta Vlade Republike Srbije za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva i članovi Saveta za saradnju i razvoj civilnog društva Grada Niša. Odbor je jedna od organizacija osnivača Mreže odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS Media Centra Niš, Media i Reform Centra Niš Nacionalne koalicije za decentralizaciju, a od pokretanja 2005 godine ponosni lokalni koordinator filmskog festivala Slobodna zona u Nišu.

VLADAVINA PRAVA

Gledajući 25 godina unazad, Odbor je organizacija koja je samostalno ili radom kroz različite koalicije, pre svega kroz Mrežu odbora za ljudska prava u Srbiji CHRIS (www.chris-network.org), razvijao profesionalne kapacitete i različite ekspertize. Odbor za ljudska prava Niš je 01. septembra 2000. godine zajedno sa još četiri nevladine organizacije osnovao Mrežu CHRIS i od 2005. godine  je kancelarija koja koordinira rad Mreže Odbora CHRIS.

Programom čiju smo realizaciju  započeli 17. decembra 1999. god. i realizovali u kontinuitetu 19 godina, realizovali smo aktivnosti u cilju povećanja  pristupa pravdi građana Srbije bez obzira na njihova lična svojstva kroz program besplatne pravne pomoći, u okviru kojeg je poseban deo bio rad na formiranju grupe advokata za ljudska prava. Realizacija tog programa  pozicionirala je Odbor u lokalnoj zajednici kako kod građana, tako i u unutar NGO zajednice, kao kredibilan resurs za pravno zastupanje. Ono što dodatno karakteriše ovaj program  osim poverenja građana, što potvrđuje broj pruženih usluga pravne pomoći, je činjenica da je Odbor pružio pravnu podršku i mnogim nevladinim organizacijama, pre svega romskim i LGBT organizacijama u Nišu. Odbor za ljudska prava Niš  je od 01. januara 2004. pružio preko 2.700 pravnih usluga građanima/kama Niša, a advokati Mreže CHRIS iz Niša pokrenuli su 33 sudska/pravna postupka pred domaćim sudovima, i podneli dve predstavke Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Kontinuiranom edukacijom naših pravnika i advokata specijalizovali smo se za zaštitu ljudskih prava u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama i drugim međunarodnim pravnim standardima u oblasti ljudskih prava i sloboda i njihovom implementacijom. Odbor je jedna od retkih NVO u Srbiji koja je uspešno okončala sudski postupak za torturu protiv policajaca, odlukom kojom su počinioci torture osuđeni na zatvorske kazne(https://chrin.org.rs/mreza-chris/aktivnosti-mreze-chris/dva-policajca-u-nisu-osudena-zbog-torture/ , a postupak je trajao više od 10 godina.

Kontinuirani rad, u okviru programa Vladavina prava, CHRIN je, pored realizacije različitih programa Mreže odbora za ljudska prava u Srbiji, nastavio 2019. godine formiranjem neformalne koalicije Pravosudna baza jug.

ANTIDISKRIMINACIJA

CHRIN je od osnivanja, samostalno ili kroz rad različitih mreža i koalicija, realizovao niz aktivnosti javnog zagovaranja, pravnog zastupanja i edukacije,  u cilju stvaranja okruženja u kojem će načelo da su svi ljudi jednaki, bez obzira na lična svojstva, poštovati i primenjivati bez izuzetka. U modernim društvima to načelo predstavlja više od pravnog standarda – reč je o moralnom imperativu.

Kada je ovaj program u pitanju, prvih 10 godina rada, uporedo sa edukacijom pravnika i advokata u okviru Mreže CHRIS, posvećeno je javnom zagovaranju za kreiranje antidiskiriminaciong pravnog okvira u Republici Srbiji. Tim CHRIN-a je davao svoj doprinos  kroz aktivnosti Koalicije protiv diskriminacije i učestvovao u sledećeim dostignućima:

  • usvajanje Zakona o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom 2006.
  • zagovaranje za Zakon o zabrani diskriminacije 2009. godine do uspostavljanja Poverenika za zaštitu ravnopravnosti;
  • učešće u izradi godišnjih izveštaja o diskriminatorskoj praksi;
  • monitoring primene Zakona o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom

Predstavnici CHRIN-a su učestvovali na svim Paradama ponosa u Beogradu počev od 2010. godine, i istovremeno kontiunirano podržavali napore LGBTQ+ zajednice u borbi protiv diskriminacije. Istovremeno, CHRIN se profilisao kao organizacija, koja će, svim svojim resursima, promptno reagovati i pomoći diskriminisanim građanima i ranjivim društvenim grupama:

Naši napori za kreiranje okruženja,  koje će poštovati načelo jednakosti, prepoznati su i od drugih aktera u državi, što je rezultiralo dobijanjem jedne od prvih nagrada – Pokretači promena 2019. godine.

SLOBODA IZRAŽAVANJA

CHRIN je od osnivanja, samostalno ili kroz rad različitih mreža i koalicija, realizovao niz aktivnosti javnog zagovaranja, pravnog zastupanja i edukacije,  u cilju stvaranja okruženja u kojem će sloboda izražavanja biti jedna od ključnih vrednosti i osnova dalje demokratizacije društva.

Kada je ovaj program u pitanju, prvih 10 godina rada posvećeno je edukaciji advokata u okviru Mreže CHRIS, učešćem u osnivanju i razvoju Medija centra i Medija Reform centra Niš, pravnom zastupanju novinara i etabliranju filmskog festivala Slobodna zona u Nišu.

Počev od 2013. godine kroz programe edukacije i rad neformalne koalicije Građani za medije fokusirali smo se na:

  • osnaživanje kapaciteta Odbora za unapređivanje i ostvarivanje prava na obaveštenost i slobodu izražavanja;
  • utvrđivanje medijskih politika i pravila, uključujući i samoregulišuća pravila;
  • kontrolu (monitoring) sprovođenja medijskih politika i (samo)regulative;
  • zaštitu javnog interesa, i debate o korišćenju javnog dobra u sferi informisanja
  • kreiranje predloga mera za Strategiju razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji.

Kao rezultat navedenog, u periodu od 2016. godine realizovano je:

  • 9 projekata u cilju povećanja učešća građana i organizacija civilnog društva u razvijanju i sprovođenju politika javnog informisanja i medijskih politika, kao i re-afirmisanja javnog interesa u medijskim sadržajima i programima,
  • više istraživanja;
  • više preporuka za unapređenje rada Javnih medijskih servisa i konkursnog sufinansiranja

Posebno želimo da istaknemo činjenicu da su tokom procesa izrade Strategije razvoja javnog informisanja u Republici Srbiji, četiri predloga (od kojih su dva rezultat navedenih aktivnosti Odbora za ljudska prava Niš) našla svoje mesto u usvojenoj strategiji. Predsednik Odbora je u periodu od 2015. do 2023. godine bio član Komisije za žalbe Saveta za štampu.

Kad je Sloboda izražavanju  pitanju, Odbor trenutno realizuje inicijativu pod nazivom Građanski Alarm, koja  ima za cilj da unapredi transparentnost procesa konkursnog sufinansiranja medijskih sadržaja od javnog interesa u Nišu uključivanjem građana u proces javnog zastupanja za kreiranje nove javne politike, sveobuhvatnog i održivog mehanizma za participativno utvrđivanje tema od javnog interesa u oblasti javnog informisanja na lokalnom nivou. Drugi specifični cilj je informisanje, osnaživanje i mobilisanje organizacija civilnog društva i građana za solidarnu javnu reakciju u slučajevima napada na novinare i ugrožavanje medijskih sloboda.