Koalicija Protiv Diskriminacije osuđuje rasistički napad u Beogradu

2108

Beograd, 11. Mart 2011.

Koalicija protiv diskriminacije najoštrije osuđuje jučerašnji rasno motivisani napad na A.O, učenika trećeg razreda Trgovačke škole koji se dogodio u Beogradu. Napad na ovog mladića pratile su rasističke uvrede  i psovke, koje su pored ozbiljnih telesnih povreda, dodatno povredile dostojanstvo ovoj mladog čoveka. Brza reakcija policije koja je već rezulitrala hapšenjem počinilaca, zavređuje svaku pohvalu i uliva nadu da će i u drugim sličnim, medijski manje propraćenim slučajevima, policija agilno i efikasno reagovati.

U protekloj godini, Koalicija protiv diskriminacije je zabeležila više slučajeva rasno motivisanih napada na Rome i Romkinje, kao i  njihove domove, ali i drugih rasističkih incidenata gde  je izostala odgovarajuća reakcija državnih organa. Naime, istraga se često završavala podizanjem optužnice protiv nepoznatih lica, a motiv mržnje prema pripadnici/ma jedne manjinske grupe, se nije uzimao kao otežavajuća okolnost. Naglašavamo da Zakon o zabrani disriminacije kao težak oblik diskriminacije kvalifikuje kažnjiva dela kod kojih je pretežna ili isključiva pobuda mržnja, odnosno netrpeljivost prema osobi zbog njenog ličnog svojstva.

Štaviše, nedvosmisleno rasistički napadi često se karakterišu kao vršnjačko nasilje, huliganski izgredi, uobičajene čarke među susedima, itd. Čak i Nacionalni savet Roma, kao telo koje bi moralo bezrezervno da zastupa interese svoje nacionalne zajednice, suzdržao se da jučerašnji događaj nazove pravim imenom, odlučujući se za neutralni pojam „vandalsko ponašanje“.  Izbegavajući da ove napade imenujemo pravim imenom,  izbegavamo da se suočimo sa  suštinom samog problema. Zato još jednom ističemo važnost kodifikovanja zločina iz mržnje i uvođenje primerenih zakonskih kazni za krivična dela čiji je motiv mržnja prema nekoj manjinskoj grupi.

Istovremeno,  pripadnici/e manjinskih zajednica  su često, s pravom, nepoverljivi prema državi, odnosno njenim institucijama,  a nesankcionisanje zločina iz mržnje ne doprinosi izgradnji poverenja i ne ohrabruje ih da ove zločine prijavljuju. Naročito je zabrinjavajuća indiferentnost društva koje je normalizovalo rasističke  stereotipe i uvrede, od kojih mnoge nalaze svoje mesto u medijima, literaturi, školskim udžbenicima, itd. Zato je, pored usvajanja postojećih zakona i njihovog doslednog primenjivanja, važno raditi na promeni svesti ljudi i opredeljenju čitavog društva da se rasizam ni u jednom svom pojavnom obliku neće tolerisati.

Koaliciju protiv diskriminacije čine: Centar za unapređivanje pravnih studija, Civil Rights Defenders, Labris – organizacija za lezbejska ljudska prava, Anti-trafiking centar, Mreža odbora za ljudska prava (CHRIS network), Udruženje studenata sa hendikepom, Gayten LGBT, PRAXIS i Regionalni centar za manjine.

Saopštenju se pridružuju Žene u crnom.